Skip to main content

Zarko parfumen 

ZarkoPerfume en helt unik dansk parfume

Zarko Ahlmann Pavlov er en kær ven af pernille og hendes familie. Vi har fulgt med i hans og Lenes fantastiske, inspirerende parfume eventyr helt fra starten.

Zarko er Danmarks eneste Parfumeur, og ingen kan lave parfumer som Zarko. Det er en helt speciel følelse for os, at sælge disse fantastiske molekylære parfumer i WAW Beauty.

Zarkos drømme gik i opfyldelse

Zarko er dansk parfumeur og han har en helt særlige passion for sammensmeltning af molekyler. Han drømte om at skabe dufte, der omfavner og fanger det helt specielle klima, livsstilen og æstetikken, vi er så kendte for i Skandinavien.

I 2008 tog han springet, realiserede sine drømme og begyndte at studere kunsten at skabe dufte og eventyret ZarkoPerfums begyndte.

Molekyleparfumer dufter forskelligt fra person til person

Hvad er det, som gør Zarkoperfume så speciel? Det er molekyleparfumer, de er helt unikke, fordi parfumens duft først udvikler sig helt, når den kommer på din hud. Det er din naturlige kropsduft som i kombination med molekylerne fra din Zarkoparfume, som udvikler en helt unik og personlig duft.

Zarkos Molekyleparfumer afspejler Skandinaviens møde med den klassiske franske parfume og den nordiske molekylærvidenskab.  En helt unik Molekylær Parfume skabt i Danmark.

ZarkoPerfume et oplevelsesunivers – prøv dem

Hver Zarko Parfume tilpasser sig din krops egen duft og kropstemperatur. Derfor kan parfumerne opleves helt forskelligt fra person til person.

Det er et helt unik oplevelsesunivers af dufte Zarko har skabt.

Der er mange forskellige parfumer at vælge imellem, Pernille har selv flere af parfumerne derhjemme og skifter glædeligt imellem dem, alt efter humør, vejret eller anledningen. 

Zarko anbefaler

Zarko anbefaler, at du prøver hver duft en hel dag, nogle gange ved man selvfølgelig bare, at man har fundet den rette duft, andre gange udvikler den sig og derfor bør den opleves på kroppen, før du køber den.

Vi har alle testerne i klinikken, og du er meget velkommen til at komme forbi og finde den rigtige duft til dig.

ZarkoPerfums er skabt både til mænd og kvinder

Zarko Parfumer kan bruges både af kvinder og mænd, nogle er meget feminine og andre mere kryderede og maskuline.

Fælles for dem alle er, at de er skabt med tanke på den skandinaviske temperament og ånd.

Alle Zarkos parfumer er håndlavede i Danmark på hans eget laboratorium og de er 100% fri for parabener.

Molecule 234.38

Et af Zarkos mesterværker er hans Molecule 234.38, fordi den er komponeret på vægten af molekyler og hvordan de påvirker hinanden, hvilket miljø man befinder sig i samt kulde kontra varme.

Den udvikler sig, da den på grund af molekylerne hele tiden trækker sig sammen og dette giver duften en ekstra lang levetid.

The Laywer

Parfumen The Laywer er skabt med inspiration af og tilegnet Pernilles mand Steen. Den er derfor helt specielt både for Steen og Pernille at bruge.

The Laywer – Den har en helt uimodståelig og krydret duft.